Kuracja dla kobiet / For women

Kuracja dla kobiet i mężczyzn / For hair loss

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów jest ostatnim etapem cyklu życia włosa. Włos żyje od 2 do 6 lat przyrastając 1 cm miesięcznie a po tym okresie wypada. Dziennie wypada ok. 100 włosów i jest to zjawisko normalne. Jeśli ilość wypadających włosów zwiększa się to problem, który wymaga interwencji. Wypadanie włosów można nazwać chorobą cywilizacyjną. Zakres czynników wpływających na wypadanie włosów stale się powiększa. Najważniejsze i najtrudniejsze jest znalezienie właściwej przyczyny wypadania włosów i podjęcie leczenia w możliwie krótkim czasie.
Wypadanie włosów może być okresowe np. okres wiosenny czy jesienny,  po zbyt agresywnych zabiegach fryzjerskich, przebytym stresie czy wstrząsie psychicznym, po przebytej ciąży. W takich przypadkach wskazane jest stosowanie preparatów  wzmacniających cebulki włosowe, które zahamują wypadanie włosów i pobudzą odrost nowych włosów.
Przewlekłe wypadanie włosów może być objawem poważnego schorzenia i może wymagać leczenia farmakologicznego oraz zewnętrznej, intensywnej pielęgnacji trychologicznej.
Przewlekłe wypadanie włosów jest procesem powolnym ale postępującym, często zauważalnym dopiero wtedy, gdy pojawiają się znaczące przerzedzenia włosów.

Wypadanie włosów

wypadanie włosów Nowy Sącz

Przyczyny, z powodu których wypadają włosy to;

 • brak witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju włosa - wit.grupy B, wit.H-biotyny, żelaza, cynku, magnezu, miedzi, wapnia, aminokwasów,
 • przyjmowanie niektórych leków -  przeciwzakrzepowe, cytostatyczne, immunosupresyjne, przeciwtarczycowe, reumatologiczne, terapia hormonalna, przeciwpadaczkowe, antybiotyki
 • choroby skóry głowy – łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca, grzybica, atopowe zapalenie skóry
 • choroby ogólnorozwojowe – toczeń rumieniowaty, anemia, osłabienie organizmu,
 • choroby zakażne – kiła, grużlica toczeniowa, ospa wietrzna, półpasiec, figówka gronkowcowa
 • zaburzenia hormonalne – niedoczynność lub nadczynność tarczycy, nieprawidłowa praca jajników, przysadki mózgowej, nadnerczy, zmiany w poziomie estrogenów i androgenów
 • uwarunkowania genetyczne
 • pasożyty przewodu pokarmowego
 • stres, uraz psychiczny, nerwica
 • czynniki mechaniczne /stały naciąg włosów, trychotillomania/
 • czynniki fizyczne /promieniowanie jonizujące, urazy termiczne/
 • czynniki chemiczne /zatrucie organizmu metalami ciężkimi np.rtęć, ołów, arsen, tal/, fryzjerskie zabiegi chemiczne

wypadanie włosów Nowy Sącz

Nieleczone wypadanie włosów może spowodować nieodwracalną utratę włosów. Wypadanie włosów związane jest z zaburzeniami naturalnego cyklu życia włosa. Jeśli wypadanie dotyczy włosów aktywnie rosnących czyli w fazie anagenu mamy do czynienia z łysieniem anagenowym. Następuje wówczas zahamowanie procesów podziału komórek macierzy włosa, włosy stają się łamliwe, słabe, cieńsze i podatne na uszkodzenia.

Wiele czynników zarówno dziedzicznych i środowiskowych zaburza równowagę organizmu. Zaburzenia te powodują zahamowanie wzrostu włosa, wydłużenie fazy telogenu i wypadanie włosów, zwykle po trzech miesiącach od wystąpienia przyczyny.

Wypadanie włosów związane z wpływem androgenów czyli męskich hormonów płciowych na mieszki włosowe prowadzi do łysienia androgenowego. Dotyczy ono zarówno mężczyzn jak i kobiety.

Innym rodzajem łysienia jest łysienie plackowate, które charakteryzuje się wypadaniem włosów na pewnym określonym obszarze gdzie pojawiają się łyse powierzchnie w formie placków. Przyczyny tego rodzaju łysienia to infekcje wirusowe, predyspozycje genetyczne, zaburzenia psychiczne, czynniki autoimmunologiczne.
Podstawą skutecznej walki z wypadaniem włosów jest właściwa diagnoza przyczyn schorzenia, tym bardziej, że niejednokrotnie u jednej osoby występuje jednocześnie kilka czynników powodujących wypadanie włosów.