Kuracja dla kobiet / For women

Kuracja dla kobiet i mężczyzn / For hair loss

Twoje problemy

Łojotok to wzmożone wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe skóry głowy. Wpływ na nadmierną aktywność gruczołów łojowych mają: uwarunkowania genetyczne, aktualny stan zdrowia, wiek /okres dojrzewania czy pokwitania/, niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i węglowodany, niszczenie płaszcza lipidowego skóry głowy przez stosowanie źle dobranych, zbyt agresywnych szamponów, mycie głowy w zbyt gorącej wodzie, częste używanie suszarki, lokówki, prostownicy czy przegrzewanie skóry głowy.
Łojotok może mieć również podłoże hormonalne, dlatego w wielu przypadkach wskazana jest konsultacja z lekarzem endokrynologiem. Jednym z pierwszych objawów łojotoku jest pojawienie się łupieżu suchego. Nieleczony łojotok może prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry głowy, a w efekcie do osłabienia mieszków włosowych, scieńczenia i wypadania włosów.
Zapraszamy do skorzystania z trychologicznych zabiegów pielęgnacyjnych niwelujących łojotok,które wyregulują pracę gruczołów łojowych i przywrócą równowagę lipidową skóry głowy.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to zaawansowana postać łojotoku objawiająca się łupieżem tłustym. Jest schorzeniem przewlekłym o różnych przyczynach np. zaburzenia hormonalne, złe nawyki żywieniowe, obniżona odporność organizmu i różnej intensywności nawrotów. Nieleczone, nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe powoduje pokrycie skóry głowy grubą, lepką warstwą żółtego łoju, na której osadzają się zanieczyszczenia, będące pożywką dla mikroorganizmów. Na skórze może pojawiać się rumień, któremu towarzyszą objawy wysiękowe powodujące silne swędzenie prowokujące do drapania. Uszkodzona, zewnętrzna warstwa skóry staje się miejscem wtórnej infekcji bakteryjnej.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy wymaga leczenia przez lekarza dermatologa.
Zapraszamy do skorzystania z trychologicznych zabiegów pielęgnacyjnych łagodzących objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy. Zabiegi te spowodują usunięcie tłustej warstwy ze skóry oraz wyregulują pracę gruczołów łojowych przez co zmniejszą ryzyko nawrotów schorzenia. Aby uzyskać pozytywne efekty zabiegów niezbędne jest uzupełnienie kuracji gabinetowej właściwą pielęgnacją domową.

Wymiana i odnawianie się włosów na głowie jest zjawiskiem naturalnym. Proces ten przebiega w trzech fazach:

 • anagen /faza wzrostu/ aktywny wzrost włosa, która trwa od 2 do 6 lat,
 • katagen /faza zaniku/ trwa od 2-4 tygodni i jest przejściem od aktywnego wzrostu do fazy odpoczynku, włos przestaje rosnąć, mieszek włosowy kurczy się a włos przesuwa się do jego ujścia,
 • telogen /faza spoczynku/ trwa od 2-4 miesięcy, mieszek włosowy odzyskuje pierwotny kształt i wielkość, powstaje zalążek nowego włosa, który rosnąc wypycha stary włos powodując ostatecznie jego wypadnięcie.

Jeśli tracimy w ciągu doby ok.100 włosów, to nie ma powodu do niepokoju. Jeśli utrata włosów jest większa, a w miejsce wypadających włosów nie pojawiają się nowe to problem wymagający interwencji.

Do czynników odpowiedzialnych za wypadanie włosów należą:

 • niedobór witamin i pierwiastków /np. żelaza, cynku, miedzi, wapnia, magnezu/,
 • anemia, przebyte choroby ogólnoustrojowe, osłabienie organizmu,
 • stosowanie niektórych leków /np. przeciwzakrzepowe/,
 • zaburzenia hormonalne /np. zaburzenia pracy tarczycy/,
 • stres, uraz psychiczny, nerwica,
 • pasożyty przewodu pokarmowego,
 • nieodpowiednia, niskokaloryczna, uboga w białko dieta,
 • zaburzone mikrokrążenie w skórze głowy,
 • choroby skóry głowy /np. łojotokowe zapalenie skóry łowy, łupież, grzybica/,
 • agresywne zabiegi fryzjerskie,
 • mechaniczne uszkodzenia włosów,
 • działanie promieni UV,
 • u kobiet po porodzie, po odstawieniu środków antykoncepcyjnych, w okresie menopauzy.

Podstawą skutecznej walki ze wzmożonym wypadaniem włosów jest ustalenie przyczyny dolegliwości /u jednej osoby może wystąpić kilka równocześnie/ oraz ewentualna konsultacja z lekarzem dermatologiem, ginekologiem czy endokrynologiem.

Pielęgnacyjne zabiegi trychologiczne stosowane przy wzmożonym wypadaniu włosów mają na celu oczyszczenie skóry głowy, pobudzenie mikrokrążenia w skórze, lepsze odżywienie mieszków włosowych i pobudzenie wzrostu nowych włosów.

Łysienie to przejściowa lub trwała utrata włosów, która może obejmować całą głowę bądż jej ograniczoną powierzchnię. Do czynników odpowiedzialnych za procesy łysienia należą między innymi: obciążenia genetyczne, zaburzenia hormonalne, zaburzenia mikrokrążenia w skórze głowy, schorzenia skóry głowy, zażywanie niektórych leków, zatrucie organizmu pierwiastkami toksycznymi, przewlekły stres lub przeżyta trauma, czynniki mechaniczne.
W terapii łysienia najlepsze efekty osiągane są poprzez leczenie farmakologiczne prowadzone przez lekarza oraz jednoczesne zastosowanie zewnętrznej pielęgnacji trychologicznej, która spowalnia wypadanie, wzmacnia włosy i pobudza mieszki włosowe do produkcji nowych włosów.

Łysienie androgenowe kobietŁysienie androgenowe - zwane łysieniem typu męskiego dotyczy mężczyzn jak i kobiety. Łysienie to uwarunkowane jest genetycznie, zależy od poziomu androgenów i wieku.
U mężczyzn łysienie często poprzedzone jest łojotokiem lub łupieżem tłustym, a utrata włosów rozpoczyna się od kątów czołowych oraz szczytu głowy i może objąć całą głowę.
Kobiety, u których występuje łysienie androgenowe mogą zauważyć początkowo poszerzający się przedziałek, następnie włosy w okolicy czołowej i ciemieniowej stają się cieńsze i widoczna jest skóra głowy. Przerzedzenia mogą występować na szczycie głowy z zachowaniem 2-3cm pasma włosów nad czołem
Łysienie androgenowe mężczyznBezpośrednią przyczyną łysienia androgenowego jest hormon DHT /dihydrotestosteron/ powstający w obrębie mieszków włosowych w wyniku działania enzymu 5-alfa-reduktazy na testosteron. Dihydrotestosteron powoduje miniaturyzację mieszków włosowych. Mniejsze mieszki produkują krótsze, cieńsze włosy, które łatwo wypadają czego efektem jest wyłysienie.
Łysienie androgenowe jest z reguły trwałe. Leczenie powinno być prowadzone przez lekarza dermatologa.
Kuracja trychologiczna polega na zastosowaniu bezpośrednio na skórę głowy wcierek z preparatów hamujących działanie enzymu 5-alfa-reduktazy, a jednocześnie stymulujących odrost włosów. Przerwanie terapii powoduje wzrost stężenia DHT w obrębie mieszków, ponowny postęp miniaturyzacji mieszków i wypadanie włosów.

Łysienie anagenowe - występuje wówczas, gdy faza wzrostu włosa /anagen/ zostaje zakłócona na skutek zadziałania czynnika o dużym nasileniu, takiego jak np.: chemioterapia, radioterapia, promieniowanie jonizujące, silny uraz psychiczny, choroby układu dokrewnego, zaburzenia hormonalne, stosowanie leków /szczególnie anabolicznych/, zatrucie metalami ciężkimi /tal, arsen, bor, ołów/ czy choroby autoimmunologicznej.
Zakłócenie wzrostu włosa następuje poprzez zatrzymanie podziałów komórkowych macierzy włosa, co przyczynia się do jego osłabienia – włosy stają się łamliwe, słabe, cieńsze, podatne na uszkodzenia. Trzon włosa zwęża się i pęka w najsłabszym miejscu. Znaczny ubytek włosów widoczny jest w okresie kilku tygodni od zadziałania czynnika uszkadzającego. W łysieniu tego typu nie dochodzi do trwałego uszkodzenia mieszków włosowych, dzięki temu jest ono w pełni odwracalne. Odrost włosów rozpoczyna się zazwyczaj samoistnie po ustąpieniu działania czynnika chorobotwórczego.
Zewnętrzna pielęgnacja trychologiczna ma na celu pobudzić odrost włosów poprzez poprawę mikrokrążenia w skórze głowy i lepsze odżywienie mieszków włosowych

Łysienie telogenoweŁysienie telogenowe - ma miejsce wówczas, gdy dochodzi do zaburzenia proporcji ilości włosów będących w fazie wzrostu i w fazie spoczynku /wydłuża się faza spoczynku włosa/.
Objawem łysienia telogenowego jest wzmożone wypadanie włosów zauważalne przy czesaniu czy kąpieli, a ubytek włosów widoczny jest w postaci przerzedzenia się włosów na całej powierzchni głowy. Wypadanie włosów następuje po 3-6 miesiącach po zadziałaniu czynnika chorobotwórczego. Łysienie to nie powoduje całkowitej utraty włosów, mieszki włosowe nie ulegają zanikowi, co umożliwia odrost i regenerację włosów.

Łysienie typu telogenowego może być wywołane przez:

 • restrykcyjne diety / niedobory białka, żelaza, cynku/,
 • ostre choroby przebiegające z wysoką temperaturą,
 • zabiegi operacyjne, urazy, poród /duża utrata krwi/,
 • przewlekłe choroby ogólnoustrojowe /np. grużlica, białaczka, choroby wątroby, nowotwory/,
 • przyjmowane leki /beta-blokery, przeciwzakrzepowe, retinoidy/,
 • zmiany hormonalne,
 • alergie,
 • silny uraz psychiczny, stan wzmożonego napięcia nerwowego,
 • zatrucia metalami ciężkimi,
 • ciąża /łysienie poporodowe/.

Gdy przyczyna ustępuje włosy odrastają w przeciągu 6 do 9 miesięcy. W okresie tym wskazane jest zastosowanie pielęgnacji trychologicznej pobudzającej odrost włosów.

Łysienie plackowateŁysienie plackowate - jest wynikiem choroby autoimmunologicznej, charakteryzuje się nagłą utratą włosów na ograniczonym obszarze. Ogniska łysienia są okrągłe lub owalne, dobrze odgraniczone od prawidłowych włosów. Powstałe ogniska w ciągu paru miesięcy samoistnie zarastają, ale niewykluczone są nawroty choroby i powstanie nowych ognisk łysienia w innych niż poprzednio miejscach. Łysienie to może pojawić się zarówno u kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku, dotyka również dzieci.
Leczenie tego typu łysienia winno być prowadzone przez lekarza dermatologa. W terapii trychologicznej stosuje się zabiegi pobudzające mikrokrążenie w skórze głowy oraz fototerapię.

Łysienie bliznowaciejące - powstaje w wyniku urazu np. oparzenie skóry, oparzenia chemiczne, skaleczenie,napromieniowanie X, odmrożenie lub różnych chorób owłosionej skóry głowy jak infekcje wirusowe, bakteryjne czy grzybicze. W łysieniu tym mieszki włosowe zostają trwale uszkodzone i nie mają zdolności do produkcji nowych włosów. Łysienie bliznowaciejące jest nieodwracalne.
Leczenie polega na zastosowaniu metod chirurgicznego lub niechirurgicznego uzupełnienia włosów.

Łupież to choroba skóry głowy objawiająca się drobnopłatkowym złuszczaniem się naskórka owłosionej skóry głowy związana z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem. Przyczyną powstania łupieżu jest podrażnienie skóry głowy przez związki chemiczne zawarte w środkach myjących i upiększających /szamponach, żelach, piankach, lakierach, farbach itp./, woda o złej twardości, niewłaściwym pH lub ze zbyt dużą zawartością chloru. Podrażniona skóra o rozregulowanym pH, nadmiar łoju i obumarłe łuski naskórka stanowią doskonały podkład do rozwoju drożdżaków Pityrosporum ovale występujących naturalnie na skórze głowy. Dopiero nadmierny rozrost tych drożdżaków prowadzi do szybkiego narastania komórek naskórka, które złuszczając się tworzą płatki łupieżu suchego, a przy nasilonym łojotoku szarożółte, tłuste, kleiste płaty łupieżu tłustego.
Zabiegi przeciwłupieżowe wykonywane w naszym gabinecie pozwalają na usunięcie nadmiaru łuszczącego się naskórka, przywrócenie równowagi mikrobiologicznej skórze głowy, właściwego pH przy jednoczesnym jej nawilżeniu i odżywieniu.

Łuszczyca skóry głowyŁuszczyca jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, w której dochodzi do zaburzeń szybkości podziału komórek naskórka. Zbyt szybki podział komórek naskórka powoduje tworzenie się na skórze ognisk pokrytych grubymi łuskami, a po ich usunięciu uwidacznia się silnie zaczerwieniona skóra. Objawy choroby podobne są do objawów grzybicy, łojotokowego zapalenia skóry głowy czy zaawansowanego łupieżu dlatego łuszczyca wymaga zdiagnozowania i leczenia przez lekarza dermatologa.
Pielęgnacja trychologiczna skóry głowy z łuszczycą polega na nawilżeniu i zmiękczeniu naskórka, co zapewnia komfort, powoduje złagodzenie objawów choroby takich jak świąd i uporczywe łuszczenie się naskórka oraz przedłuża okres remisji.

Utrata naturalnego, ochronnego płaszcza lipidowego przez skórę głowy oraz zaburzone pH skóry prowadzi do jej wysuszenia, świądu, pieczenia i nadmiernego złuszczania naskórka często mylonego z łupieżem. Do nadmiernego wysuszenia skóry głowy przyczynia się: niewłaściwa pielęgnacja, mycie głowy szamponami zawierającymi mocne detergenty, nadużywanie suszarki, prostownicy, lokówki, częste zabiegi fryzjerskie, promieniowanie UV, stres, dieta uboga w cynk i nienasycone kwasy tłuszczowe oraz starzenie się organizmu.
Pomylenie suchej, łuszczącej się skóry z łupieżem może prowadzić do nieprawidłowej pielęgnacji np. przez zastosowanie szamponu przeciwłupieżowego, który zawiera substancje przeciwgrzybiczne, które dodatkowo podrażnią i wysuszą skórę.
Zapraszamy do skorzystania z konsultacji trychologicznej, podczas której określimy rodzaj skóry głowy i dobierzemy odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne. Zabiegi trychologiczne jakie proponujemy złagodzą objawy schorzenia, nawilżą skórę głowy i pomogą odbudować lipidowy płaszcz ochronny na skórze.

Włosy starzeją się tak samo jak skóra i organy wewnętrzne. Wiek, w którym rozpoczyna się proces starzenia zależy od indywidualnych uwarunkowań genetycznych ale pierwsze procesy starzenia zaczynają się już po 25 roku życia. Z wiekiem skóra głowy staje się cieńsza, sucha, wrażliwa i bardziej podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Następuje zmniejszenie szybkości wzrostu włosów, zmniejszenie średnicy włosa, siwizna, utrata blasku elastyczności i naturalnej zdolności regeneracji. Starzeniu ulegają mieszki włosowe, ich zdolność do produkcji nowych włosów maleje z wiekiem a wyrastające włosy są cieńsze i kruche. Zwiększa się liczba mieszków pustych, które nie produkują nowych włosów.
Procesy starzenia można znacznie opóźnić poprzez systematyczne odżywianie i pobudzanie mieszków włosowych do produkcji nowych włosów.
Proponujemy Państwu trychologiczne zabiegi pielęgnacyjne anti-age z zastosowaniem dermokosmetyków zawierających roślinne komórki macierzyste, które mają zdolność pobudzania komórek macierzystych włosa do intensywnych podziałów przez co przedłużają fazę wzrostu włosa, hamują wypadanie i stymulują wzrost nowych włosów.

Zniszczone, suche i łamliwe włosy to efekt przede wszystkim nieodpowiedniej pielęgnacji, źle dobranych kosmetyków, nadużywanie suszarki lokówki, prostownicy oraz zbyt częstych agresywnych zabiegów fryzjerskich. Na stan włosów mogą mieć wpływ również zaburzenia hormonalne oraz niewłaściwa dieta.
W naszym gabinecie uzyskacie Państwo poradę w zakresie doboru odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych oraz możecie skorzystać z szeregu zabiegów, które odżywią i zregenerują zniszczone włosy.